Czym są bakterie?

Czym dokładnie są bakterie?

Bakterie to mikroskopijne organizmy, które żyją na powierzchni skóry, wewnątrz organizmu i w ludzkim otoczeniu. Są niezwykle powszechne i znaleźć je można niemal w każdym środowisku na Ziemi, np. w morzu, w powietrzu i w naszych ciałach.

Wiele bakterii jest nieszkodliwych i pomagają nam one w utrzymywaniu dobrego zdrowia - na przykład dobre bakterie w organizmie pomagają w trawieniu pokarmów i w ten sposób utrzymują ciało w dobrej kondycji.

Niektóre bakterie, żyjące na dłoniach, nie sprawiają żadnych problemów, ale kiedy zetkniemy się z dużą ilością złych drobnoustrojów, które mogą żyć dłużej na naszych dłoniach (szczególnie gdy ręce są ciepłe, wilgotne i nieumyte), mogą one przenosić się z rąk do ust, powodując w ten sposób zachorowanie.

Warto pamiętać, że wprawdzie do wywołania choroby potrzebnych jest przynajmniej 10 000 pałeczek Salmonelli, ale w przypadku niektórych szczepów E.coli wystarczy zaledwie 10 komórek. Nie ma powodu do paniki, bo te groźniejsze odmiany E.coli są bardzo rzadkie, ale ręce na wszelki wypadek na pewno warto myć.

W jaki sposób bakterie powodują choroby?

Problemy występują często wówczas, gdy zarazki przenosimy z jednej części ciała na inną np z rąk do ust. To właśnie wtedy zwykle zaczyna się choroba. Bakterie E-coli, jeśli nie umyjemy prawidłowo rąk, mogą się przenosić z substancji kałowej na ręce, a przez nie na żywność, powodując choroby przenoszone drogą pokarmową.

Dłonie stykają się z większą ilością zabrudzeń niż jakakolwiek inna część ciała; częściej też dotykają z ust i żywności. Właśnie dlatego poprawne mycie rąk produktami Carex jest tak ważne.


Print